# KTD250B156M43A0T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTD250B156M43A0T00
- **Manufacturer:** United Chemi-Con
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktd250b156m43a0t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktd250b156m43a0t00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/56/5-/46/565-4658-3-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 15 碌F
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V