# KTD101B335M55A0T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KTD101B335M55A0T00
- **Manufacturer:** United Chemi-Con
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ktd101b335m55a0t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ktd101b335m55a0t00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/56/5-/46/565-4658-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/5-/46/565-4658-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 3.3 碌F
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 100V