# KT2520F38400ZAW18TEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KT2520F38400ZAW18TEK
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kt2520f38400zaw18tek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kt2520f38400zaw18tek#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 38.4 MHz
- **Frequency Stability:** ±500ppb
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V