# KS500B18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KS500B18
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Knobs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ks500b18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ks500b18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/90/65/83/9065838-KS500B18-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.500" (12.70mm) Top, 0.750" (19.05mm) Bottom
- **Features:** 6-32 Set Screw (2)
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Indicator:** Line on Side and Skirt
- **Material:** Metal
- **Shaft Size:** 0.125" (3.18mm)