# KS1301510000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KS1301510000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ks1301510000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ks1301510000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 41 A
- **Header Orientation:** 90°, Right Angle, Under Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 13
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Positions Per Level:** 13
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Blade Sockets
- **Voltage:** 300 V