# KRP-11DG-125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KRP-11DG-125
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/krp-11dg-125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/krp-11dg-125#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/62/12866290-PB1440-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 9.6 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 125VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 93.75 VDC
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)