# KRL1632E-M-R022-F-T5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KRL1632E-M-R022-F-T5
- **Manufacturer:** Susumu
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/krl1632e-m-r022-f-t5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/krl1632e-m-r022-f-t5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/40/8-/15/408-1545-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/40/8-/15/408-1545-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 22 mΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%