# KP DELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KP DELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-S
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kp-delms1-22-mgnh-25-e6l6-20-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kp-delms1-22-mgnh-25-e6l6-20-s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/5-/37/475-3716-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.70mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.23mm x 0.60mm
- **Lens Style:** Oval with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 28.5mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.40mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.1V