# KNP50SJT-52-1R3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KNP50SJT-52-1R3
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/knp50sjt-52-1r3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/knp50sjt-52-1r3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 1.3 Ω
- **Size:** 0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%