# KNP3W20RJTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KNP3W20RJTB
- **Manufacturer:** Lumimax Optoelectronic Technology
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/knp3w20rjtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/knp3w20rjtb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%