# KNP2WSJB-52-68R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KNP2WSJB-52-68R
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/knp2wsjb-52-68r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/knp2wsjb-52-68r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/68/AC/CT/68ACCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 68 Ω
- **Size:** 0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%