# KN13C0.7-10DS-0.4V(895)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KN13C0.7-10DS-0.4V(895)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kn13c0-7-10ds-0-4v-895
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kn13c0-7-10ds-0-4v-895#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 1.97碌in (0.050碌m)
- **Features:** Pick and Place, Solder Retention
- **Height Above Board:** 0.028" (0.71mm)
- **Mated Stacking Heights:** 0.7mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.016" (0.40mm)