# KMZ1608BHR601CTDH5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KMZ1608BHR601CTDH5
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kmz1608bhr601ctdh5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kmz1608bhr601ctdh5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-175013-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 400mOhm
- **Features:** Soft Termination
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.030" (0.75mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)