# KMC4S175RY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KMC4S175RY
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kmc4s175ry
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kmc4s175ry#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.75 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 80 mΩ
- **Size:** 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Time to Trip:** 800 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 6V