# KHS10AJB-AX-2K2AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KHS10AJB-AX-2K2AA
- **Manufacturer:** Vitrohm
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/khs10ajb-ax-2k2aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/khs10ajb-ax-2k2aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 2.2 kΩ
- **Size:** 0.354" Square x 1.496" L (9.00mm x 38.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%