# KHAU-17A12-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KHAU-17A12-24
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/khau-17a12-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/khau-17a12-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 52 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 20.4 VAC
- **Operate Time:** 13 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 6 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC - Max