# KG3-24A00 24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KG3-24A00 24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kg3-24a00-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kg3-24a00-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 24 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Switching Voltage:** 600V