# KG3-18A01 24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KG3-18A01 24
- **Manufacturer:** Benedict GmbH
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kg3-18a01-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kg3-18a01-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 18 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Switching Voltage:** 600V