# KFJ4B01100L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KFJ4B01100L
- **Manufacturer:** Nuvoton Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kfj4b01100l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kfj4b01100l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 12 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 1.5V, 4.5V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 7 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 459 pF @ 10 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Power Dissipation (Max):** 360mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 74mOhm @ 1.5A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** 4-CSP (0.8x0.8)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 1.2mA