# KF66X-E15S-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KF66X-E15S-N
- **Manufacturer:** Kycon Inc.
- **Category:** D-Sub, D-Shaped Connectors
- **Subcategory:** D-Sub Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kf66x-e15s-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kf66x-e15s-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backset Spacing:** 0.350" (8.89mm)
- **Connector Style:** D-Sub, High Density
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Type:** Signal
- **Current Rating (Amps):** 1.5A