Part Number: KF66X-E15P-N30 Manufacturer: Kycon Inc. Category: D-Sub, D-Shaped Connectors Subcategory: D-Sub Connector Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/kf66x-e15p-n30 RFQ URL: https://distyparts.com/product/kf66x-e15p-n30#rfq Summary: KF66X-E15P-N30 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Kycon Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: KF66X-E15P-N30 is a d-sub connector assemblies from Kycon Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Backset Spacing: 0.350" (8.89mm) Connector Style: D-Sub, High Density Connector Type: Plug, Male Pins Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30.0碌in (0.76碌m) Contact Type: Signal Current Rating (Amps): 1.5A Features: Board Lock, Grounding Indents Flange Feature: Housing/Shell (4-40) Material Flammability Rating: UL94 V-0 Mounting Type: Through Hole, Right Angle Number of Positions: 15 Number of Rows: 3 Shell Material, Finish: Steel, Nickel Plated Shell Size, Connector Layout: 1 (DE, E) High Density Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/kycon Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/d-sub-d-shaped-connectors/d-sub-connector-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/kf66x-e15p-n30