# KE10.2100.151
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KE10.2100.151
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ke10-2100-151
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ke10-2100-151#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/25/72/2725727-486-2277-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** cURus, ENEC
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Features:** Voltage Selector
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Drawer Sold Separate
- **Ingress Protection:** IP40
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
- **Termination:** Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC