# KDZVTR43A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDZVTR43A
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kdzvtr43a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kdzvtr43a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/KD/846-KDZLVTR62DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 33 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDU
- **Tolerance:** ±6.98%
- **Voltage:** 43 V