# KDZVTFTR36B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDZVTFTR36B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kdzvtftr36b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kdzvtftr36b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 27 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDU
- **Tolerance:** ±5.56%
- **Voltage:** 36 V