# KDZTR2.7B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDZTR2.7B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kdztr2-7b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kdztr2-7b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 µA @ 1 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDU
- **Tolerance:** ±7%
- **Voltage:** 2.7 V