# KDZLVTR56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDZLVTR56
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kdzlvtr56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kdzlvtr56#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 43 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** PMDU
- **Tolerance:** ±6.25%
- **Voltage:** 56 V