# KDE2408PTB1-6A (318)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDE2408PTB1-6A (318)
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kde2408ptb1-6a-318
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kde2408ptb1-6a-318#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 42.5 CFM (1.19m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.6 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.22 lb (99.79 g)
- **Width:** 25.50mm