# KDE1204PFVX.11.MS.A.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KDE1204PFVX.11.MS.A.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kde1204pfvx-11-ms-a-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kde1204pfvx-11-ms-a-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/21/41/8521410-259-1352-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.5 CFM (0.266m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.037 lb (16.78 g)
- **Width:** 10.00mm