# KD2406PKB1.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KD2406PKB1.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kd2406pkb1-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kd2406pkb1-2-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 23.0 CFM (0.644m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 34.5dB(A)
- **Power (Watts):** 2.1 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 20.00mm