# KD1209PTS3 H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KD1209PTS3 H
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kd1209pts3-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kd1209pts3-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.0 CFM (1.09m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.7 W
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.238 lb (107.95 g)
- **Width:** 25.00mm