# KD1208PTB1 (2) H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KD1208PTB1 (2) H
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kd1208ptb1-2-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kd1208ptb1-2-h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/20/88/8520884-259-1275-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.5 CFM (1.11m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 33.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.3 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.204 lb (92.53 g)
- **Width:** 25.00mm