# KD1204PKBX.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KD1204PKBX.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kd1204pkbx-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kd1204pkbx-2-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.8 CFM (0.302m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.5dB(A)
- **Power (Watts):** 125 mW
- **RPM:** 5200 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.270 in H2O (67.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.068 lb (30.84 g)
- **Width:** 20.00mm