# KC7050K32.0000C1GE00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KC7050K32.0000C1GE00
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kc7050k32-0000c1ge00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kc7050k32-0000c1ge00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 5mA
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.6V ~ 3.63V