# KC2520Z26.0000C15XXK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KC2520Z26.0000C15XXK
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kc2520z26-0000c15xxk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kc2520z26-0000c15xxk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 7.3mA
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** 卤30ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V