# KC2520Z10.0000C1KX00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KC2520Z10.0000C1KX00
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kc2520z10-0000c1kx00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kc2520z10-0000c1kx00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 6.5mA
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** 卤20ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V