# KC-30/12VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KC-30/12VDC
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kc-30-12vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kc-30-12vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 500 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NC (DB) (1 Form Y)
- **Contact Rating (Current):** 55 A
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Must Operate Voltage:** 8 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 18 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C