# KBPC10/15/2516WP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KBPC10/15/2516WP
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kbpc10-15-2516wp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kbpc10-15-2516wp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** KBPC WP
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV