# KB03KW01-12-EB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KB03KW01-12-EB
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kb03kw01-12-eb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kb03kw01-12-eb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60mA
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 16.10mm x 11.60mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.48" (12.19mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Incandescent
- **Voltage:** 12V