# KB02KW01-28-JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KB02KW01-28-JE
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kb02kw01-28-je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kb02kw01-28-je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Lamp Color:** Yellow
- **Lens Color:** Yellow
- **Lens Size:** 11.60mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.48" (12.19mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Incandescent
- **Voltage:** 28V