# KB01KW01-5D24-JD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** KB01KW01-5D24-JD
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/kb01kw01-5d24-jd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/kb01kw01-5d24-jd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10mA
- **Lamp Color:** Amber
- **Lens Color:** Amber
- **Lens Size:** 11.60mm
- **Lens Style:** Square with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.48" (12.19mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V