# K9238H12BPLB2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K9238H12BPLB2-7
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k9238h12bplb2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k9238h12bplb2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 132.9 CFM (3.72m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 59.1dB(A)
- **Power (Watts):** 17.04 W
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.900 in H2O (224.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm