# K8038X24BPLB2-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K8038X24BPLB2-7
- **Manufacturer:** Micronel USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k8038x24bplb2-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k8038x24bplb2-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 110.4 CFM (3.09m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 62.2dB(A)
- **Power (Watts):** 22.08 W
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 1.325 in H2O (330.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm