# K7805JT-500R3-LB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K7805JT-500R3-LB
- **Manufacturer:** MORNSUN
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k7805jt-500r3-lb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k7805jt-500r3-lb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** SCP
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 0.47" L x 0.47" W x 0.18" H (12.0mm x 12.0mm x 4.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 6.5V