# K683Z10Y5VF53H5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K683Z10Y5VF53H5
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k683z10y5vf53h5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k683z10y5vf53h5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/11/01/BC1101CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/11/01/BC1101CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.068 µF
- **Height:** 0.244" (6.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V