# K6-0.006-AC-43
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K6-0.006-AC-43
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k6-0-006-ac-43
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k6-0-006-ac-43#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/79/86/8679864-K6AC-43-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - One Side
- **Backing, Carrier:** Polyimide
- **Color:** Blue-Green
- **Material:** Silicone Elastomer
- **Outline:** 19.05mm x 12.70mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 1.1W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.49°C/W
- **Thickness:** 0.0060" (0.152mm)