# K5331H24BALB2A-37
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K5331H24BALB2A-37
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k5331h24balb2a-37
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k5331h24balb2a-37#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.9 CFM (0.31m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 41.9dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.32 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Rectangular/Round - 53mm L x 53mm H
- **Static Pressure:** 0.630 in H2O (156.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 31.00mm