# K333Z10Y5VF5TL2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K333Z10Y5VF5TL2
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k333z10y5vf5tl2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k333z10y5vf5tl2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/11/01/BC1101CT-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Height:** 0.205" (5.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V