# K223K15X7RF5TL2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K223K15X7RF5TL2
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k223k15x7rf5tl2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k223k15x7rf5tl2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/11/01/BC1101CT-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 碌F
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V