# K222K20C0GK5TH5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K222K20C0GK5TH5
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k222k20c0gk5th5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k222k20c0gk5th5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/11/01/BC1101CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/11/01/BC1101CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Height:** 0.299" (7.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 200V