# K20L0C-P03LJG0-420S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** K20L0C-P03LJG0-420S
- **Manufacturer:** ODU
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/k20l0c-p03ljg0-420s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/k20l0c-p03ljg0-420s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/44/59/3744593-1907-1304-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
- **Color:** Silver
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 7.5A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Backshell, Strain Relief
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C